پنجشنبه , نوامبر 23 2017

نقشه امارت های سه گانه آل بویه در سال 970 میلادی-عصر قدرت گیری حکومتهای شیعی

این بار در سایت تخصصی تاریخ اسلام با هم به مرور نقشه ای از وسعت حکومت آل بویه در اوج گسترش آنها، می پردازیم. حکومت آل بویه در سالهای (۳۲۰–۴۴۷ ق / ۹۳۲–۱۰۵۵ م) در مناطق وسیعی از جهان اسلام حکومت می کردند. این نقشه مربوط به سه امارت آل بویه در زمان حکومت این خاندان در سال 970 میلادی است. حکومت خاندان آل بویه از همان آغاز به سه قسمت تقسیم شد. علی(عماد الدوله) که برادر بزرگتر بود بر مناطق جنوبی ایران به مرکزیت شیراز حکومت می کرد. حسن(رکن الدوله) در مناطق مرکزی ایران (که به «جبال» موسوم بود) به مرکزیت ری امارت داشت. و احمد برادر کوچکتر همان بود که بغداد را فتح کرد و «معزالدوله» لقب داشت. رمز پیروزی آل بویه در نسل اول این خاندان آنطور که مورخان نقل کرده اند، اتحاد پولادین این سه برادر بود. و البته در زمان عضدالدوله(پناه خسرو پسر حسن) تمام حکومت آل بویه یکپارچه شد و به اوج شکوفایی خود رسید. حکومت آل بویه اولین حکومت گسترده شیعیان و علوی مذهبان بودند. در زمان حکومت آل بویه شیعیان با فراغ بال بیشتری فعالیتهای خود را انجام می دادند. در همین دوره شاهد شکوفایی علوم مختلف در میان شیعیان هستیم دوره ای که دانشمندانی چون شیخ مفید و شیخ صدوق فرصت شکوفایی یافتند.(سایت تخصصی تاریخ اسلام) و نیز در همین دوره بود که به نوعی تشیع مذهب رسمی خلافت شد و عزاداری بر ائمه ی اطهار (ع) از همین دوره آل بویه مرسوم شد.
نقشه به خوبی حکومت های معاصر با آل بویه را نشان می دهد. سامانیان که در این دوره ضعیف شده بودند در شمال شرقی و حکومت غزنویان که به اوج خود نزدیک می شد در جنوب شرقی نقشه به خوبی آشکار هستند. حکومت حمدانیان نیز در شمال غربی سیطره حکومت آل بویه یکی از دیگر حکومتهای شیعی آن دوره بود که البته با اوجگیری آل بویه، درگیری بین این دو حکومت شیعی گریز ناپذیر بود. چیزی که در نقشه ذکر نشده است خلافت فاطمیان در مصر و شمال آفریقا است که بزرگترین حکومت شیعی در تاریخ را بنا نهاده بودند.
در جنوب خلیج فارس هم حکومت اسماعیلی قرمطیان به چشم می خورد و جنوب دریای خزر هم گویا میدان سلطه ی خاندان آل زیار بوده است. بنابراین بی راه نیست اگر با توجه به این نقشه ادعا کنیم این دوره تاریخی، دوره اوج گیری قدرت شیعی در سراسر جهان اسلام و لااقل در نقاط مرکزی و مهم جهان اسلام بوده است.
این نقشه از سایت ویکی پدیا(برای سایت تخصصی تاریخ اسلام) گرفته شده و چنانکه در توضیحات انگلیسی آن آمده برای درست کردن از منابع مختلف علمی استفاده کرده اند. جزئیات بیشتر در مورد این نقشه را می توانید از لینک منبع نقشه دنبال کنید. همچنین این نقشه را می توانید از لینک زیر به راحتی دانلود کنید.

منبع نقشه

2 نظرات

 1. مرتضی

  خیلی دنبال این عکسهای تاریخی تو اینترنت گشتم ولی به زحمت میشه پیدا کرد تو اینترنت
  ممنون از زحماتتون خیلی عکسهای جالبی داره

 2. محسن

  سلام
  اگه میشه در مورد ال بویه مطالب بیشتری بزارین
  ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *