پنجشنبه , نوامبر 23 2017

کشف نسخه خطی قرآن در آمریکا در قرن سوم هجری پانصد سال قبل از کریستف کلمب

به گزارش سایت تخصصی تاریخ اسلام محققان دانشگاه رود[1] در آمریکا، موفق به کشف نسخه خطی قرآن کریم در جزیره رود در سواحل شمال شرقی آمریکا شده اند. نسخه متعلق به قرن نهم میلادی (قرن سوم و چهارم هجری قمری) است. پروفسور ایوان یورسیکو[2] مسئول تیم تحقیقاتی در این باره می گوید:

«برای ما قابل انتظار بود که بقایای اقوام بومی آمریکا را در این مناطق کشف کنیم چون طی دهه های گذشته مشغول به تحقیق در این زمینه هستیم اما به هیچ وجه گمان نمی کردیم که بقایایی را از قرن نهم میلادی آن هم نسخه خطی قرآن به زبان عربی را در اینجا کشف کنیم»

تیم حفاری دانشگاه رود آمریکا

تیم تحقیقاتی موفق به کشف قبرستانی شده که احتمالا متعلق به ملوانان و دریانوردان است. در همین راستا 4 اسکلت یافت شده اما به علت تجزیه بیش از اسکلت ها، امکان انجام آزمایش DNA وجود ندارد. تعدادی از اشیاء دیگر همچون لباس، سکه و 2 عدد شمشیر هم در این حفاری ها کشف شده است. اما به علت رطوبت بالای منطقه، اشیاء یافت شده وضعیت مناسبی ندارند و خطوط روی شمشیر یا سکه ها قابل خواندن نیستند.

اما در این میان 2 ظرف سفالی یافت شده اند که به شکلی عجیب وضعیت مناسبی دارند در یکی از این سفال ها نسخه ای خطی یافت شده که برای بررسی های بیشتر وضعیت خوبی دارد. آقای کریم بن فلاح[3] کارشناس تاریخ اسلام در دانشگاه ماساچوست آمریکا معتقد است با توجه به نوع خط در این نسخه می توان این نسخه را متعلق به قرن نهم میلادی دانست. خط کوفی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین خطوط در نگارش در تاریخ اسلام بوده است.

به گزارش سایت تخصصی تاریخ اسلام، اصل این گزارش در سایت رسمی دانشگاه رود درج شده است اما جزئیات بیشتری در مورد مکان و زمان دقیق حفاری ها هنوز ارائه نشده است.

لازم به ذکر است که سایت تخصصی تاریخ اسلام تنها به نقل یا ترجمه، رویدادها و اخبار جدید در مورد تاریخ اسلام می پردازد و تایید و یا انکار نظریه ی حضور مسلمانان در قاره آمریکا قبل از کریستف کلمب نیاز به تحقیقات مستقل و بیشتر دارد.

منبع: سایت تخصصی تاریخ اسلام به نقل از worldnewsdailyreport.com

[1] Rhode Island University

[2] Evan Yuriesco

[3] Karim Ibn Fallah

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *